instagram-giris-600x300

by

Instagram’da daha kaliteli görseller için ipuçları

Instagram’da çok daha iyi fotoğraflar paylaşmanız için profesyonel fotoğrafçı olmanız gerekmiyor. Özellikle son dönemde yaptığı güncellemeler ile oldukça harika araçları beraberinde getiren Instagram ile hayal ettiğiniz, aklınızdaki fotoğraf karelerini elde etmeniz mümkün.

Basit kompozisyon
IMG_0913-169x300Nasıl? Şöyle; Fotoğrafınızı 9 kareye bölün. Instagram bunu sizin için düşünmüş ve fotoğraf çekmek istediğiniz zaman bu kılavuz çizgileri size yardımcı olmak amacıyla oluşturacaktır. Fotoğrafta vurgulamak istediğiniz öznenizi öne çıkarmak için bu çizgileri kullanabilirsiniz. Eğer yeni fotoğraf çekmiyor, eski fotoğrafı kullanıyorsanız yine Instagram sizin için bu kılavuz çizgileri oluşturuyor, siz de sağa sola oynatarak ya da büyüterek vurgulamak istediğiniz kısmı daha kolay ayarlayabiliyorsunuz.

Işık
Fotoğrafın kalitesi için ışık olmazsa olmazlardan biri. Bu nedenle fotoğraf çekerken ışık kaynağına dikkat edin. Mesela dışarda çekim yapıyorsanız ve özneniz insanlar değilse güneşi mutlaka arkanıza alın ama eğer özneniz insanlarsa güneş gözlerine direkt vurmayacak pozisyona gelmeli ki kısık gözler sorunu yaşamayın. Eğer iç çekim yapıyorsanız flaş kullanmak çok önemli değilse kullanmayın. Flaş fotoğrafı berbat hale getirebilir.

Filtreler
IMG_0914-169x300Instagram’ı Instagram yapan en önemli özelliklerinden biri de filtreleri. Sunduğu 20’den fazla filtre ile size en uygun olanı seçebilirsiniz. Bu filtrelerden 4 tanesini ve ne tip fotoğraflarda kullanabileceğinizi kişisel deneyimlere dayanarak ekliyorum.
Lo-Fi: Dramatik görünüşlü fotoğraf istiyorsanız bu efekt size göre olabilir.
Earlybird: Eski tarz fotoğraf görüntüsü isteyenler, bu filtre tam size göre.
Inkwell: Bazen kontrastı yüksek siyah – beyaz fotoğraflar kadar havalı bir şey yoktur. Yine de kontrast fazla ya da az gelirse diye, araçlardan kontrastla oynamakta fayda var.
Nashville: Fotoğrafınızı bir film sahnesinden alınmış hale getirmeniz için birebir.

Araçlarla mutlaka oynayın
IMG_0915-169x300Eğer filtreler sizin için yeterli gelmiyorsa ve biraz detaylarla oynamak isterseniz mutlaka araçları kurcalayın. Örneğin fotoğrafta görünmesini istemediğiniz bir obje var ancak kırpma aracı ile bunu kırpmanıza olanak yok. ‘Tilt shift’ aracı ile bu alanı bulanıklaştırabilirsiniz.

Fotoğraflarınızı paylaşmayı unutmayın
Instagram’la ilgili unutmamanız gereken bir bilgi: Eğer fotoğrafı Instagram’ın kendi uygulaması ile çektiyseniz ve kendinize göre düzenlediyseniz mutlaka paylaşmanız gerek. Çünkü bunu kaydetme, daha sonra paylaşma gibi bir durumunuz yok. Ayrıca o halini fotoğraf albümüne kaydedemezsiniz de.

İçeriğinizi gerekli yerlere gönderin
Fotoğrafınız paylaşıma hazır hale geldiğinde paylaşım yapmayı unutmayın. Facebook ve Twitter hesaplarınıza fotoğrafınızı göndererek etkileşimlerinizi yükseltebilirsiniz. Çünkü Facebook arkadaşınız olan biri sizi Instagram’da takip etmiyor olabilir. O kişiye fotoğrafı göstermenin en iyi yolu fotoğrafı paylaşırken Facebook’ta da paylaşmayı aktif etmektir.

 

Write a Comment

Comment